POZOR! VŠECHNY CENY NA DOTAZ. POPTÁVKY POUZE PŘES EMAIL. CENA ZÁVISÍ NA VELIKOSTI OBJEDNÁVKY (MIN. KČ 20 000,-)

Proč zvolit pro stavbu KVH profily ?

KVH v dřevařském světě znamená zkratku německého slova Konstruktionsvollholz. U nás uslyšíte častěji KVH dřevěné hranoly, nebo slangově „kávéháčko“.

 

KVH hranoly díky svým vlastnostem podstatně rozšiřují možnosti použití dřeva v konstrukcích, kde nezpracované řezivo z pily nestačí. V článku se dozvíte základní charakteristiky KVH hranolů, jejich hlavní výhody a možnosti použití. Kolik KVH hranoly stojí zjistíte zde.

 

Co je to KVH?
KVH hranoly se v našich končinách vyrábí nejčastěji ze smrkového řeziva. Výroba KVH probíhá vysušením řeziva na vlhkost 15% s 3% tolerancí. Dále je řezivo hoblováno na přesný rozměr. Z vysušených a ohoblovaných hranolů je nutné vyřezat vady (místa po vypadlých sucích, rozpraskané části hranolu a jiné), aby výrobek splnil předepsanou normovou kvalitu.

Na části řeziva, které již vady neobsahují, jsou z čela hranolu vyfrézovány zubové spoje (tzv. cinky), do kterých se nanese lepidlo a pomocí nichž jsou jednotlivé kusy k sobě tlakem slepeny. Tímto postupem vznikne vysušený, hoblovaný hranol vysoké jakosti v délkách, které nejsou omezeny délkou kulatiny.

Nejčastěji se kvůli transportu vyrábí KVH hranoly v délce 13 m. Pevnostní třída je u KVH hranolů nejčastěji C 24 (pevnost v ohybu = 24 MPa).

 

6 hlavních důvodů a výhod KVH hranolů

  • Materiál je dokonale vysušený. Při správném zabudování jej není třeba ošetřovat proti dřevokazným houbám a hmyzu. Navíc je vysokou teplotou během sušení sterilizován od možných zárodků biotických škůdců.

  • KVH hranoly jsou tvarově stálé. To znamená, že se již nekroutí a nepraskají.

  • Hranoly jsou tloušťkově a šířkově egalizované (mají po celé délce stejnou šířku i výšku). Tato vlastnost je důležitá pro dokonalou rovinnost stěn dřevostaveb, které se po opláštění velkoplošným materiálem nikde nevyboulí.

  • Délka se nejčastěji uvádí 13 m kvůli přepravě, ale výrobci jsou většinou schopni dodat i délky převyšující 20 m.

  • Hmotnost materiálu je díky suchému stavu nižší a je tak možné převést větší objem najednou. 

  • KVH hranoly jsou hoblované a mají sražené hrany. Pro pohledové použití je tak stačí jen přebrousit a opatřit povrchovou úpravou.

 

Limity a nevýhody KVH hranolů

  • KVH hranoly se běžně vyrábí do průřezu 140/240. Při větších rozměrech může dojít, i přes vysušený stav, ke kroucení a praskání dřeva. Pro větší dimenze než 240/240 se pak používají BSH hranoly.

 

  • KVH hranoly jsou díky vyšší přidané hodnotě materiálu dražší, než běžné řezivo z pily. Nutno však podotknout, že pokud byste chtěli řezivo z pily vysušit, ohoblovat a srazit mu hrany, dostanete se na vyšší cenu než za KVH a ještě budete mít hranoly kratší a s vadami.

 

Proč na krovy používat KVH hranoly? Jsou opravdu dražší?

KVH je jasnou volbou pro zabudované konstrukce jako jsou například stěny dřevostaveb a viditelné interiérové i exteriérové prvky dřevěných konstrukcí. Souhlasíte? Dáváte přednost KVH hranolům, nebo běžnému řezivu z pily? Podělte se s námi v diskusi o své zkušenosti a názory.